Realizowane projekty
PROJEKT MŁODZIEŻ PAMIĘTA® Z TRAMWAJEM PATRIOTYCZNYM
Projekt Młodzież pamięta® organizowany jest w Małopolsce w czasie obchodów świąt narodowych uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Święta Niepodległości. Ma zwrócić uwagę, jak ważna jest narodowa pamięć i patriotyczna tradycja, a zarazem pokazać, że młodzież pamięta o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski. Realizacji projektu w Krakowie towarzyszy przejazd „Tramwaju patriotycznego”. W latach 2002–2018 zostały zrealizowane XXXIII jego edycje.
BOHATEROWIE NASZEJ PRZESZŁOŚCI
Celem cyklu spotkań z filmem historycznym jest przypominanie młodym ludziom bohaterskich postaci i najważniejszych wydarzeń z naszej najnowszej historii, o których pamięć jest jednym z elementów budujących zbiorową tożsamość Polaków.
W ostatnich latach realizowanego od 2009 roku cyklu przypomnieliśmy młodzieży sylwetki komendanta głównego Armii Krajowej generała Stefana Roweckiego „Grota”, bohaterskiego obrońcy Wizny majora Władysława Raginisa, generała Stanisława Sosabowskiego organizatora i dowódcy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, Mariana Rejewskiego, który złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma oraz wywiadowczyni Komendy Głównej Armii Krajowej Zofii Ścibor-Rylskiej.
MAŁOPOLSKI HISTORYCZNY SZLAK PAMIĘCI
Małopolski Historyczny Szlak Pamięci to realizowany od 2012 roku unikatowy w skali kraju projekt sieci tras historyczno-turystycznych łączących miejsca, wydarzenia i związane z nimi osoby, które wywarły duży wpływ na dzieje Małopolski i historię Polski. Obecnie realizujemy trasy Powstania Styczniowego, I Kompani Kadrowej, Powstania Krakowskiego, Szlak Insurekcji Kościuszkowskiej oraz Konfederacji Barskiej. W ramach realizacji zadania na terenie małopolskich gmin zostały ustawione (do grudnia 2018) 44 tablice informacyjne.
PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI PATRIOTYCZNEJ MŁODZIEŻY WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO
Organizowany od 2002 roku „Przegląd” umożliwia młodzieży wypowiedzenie się na tematy, które są nierozłącznie związane z pojęciem i sensem współczesnego patriotyzmu. Poprzez nowoczesną formę przekazu może ona pokazać czym dla młodego Polaka jest patriotyzm i jak postrzegany jest współczesny patriota. W szerokiej konwencji projektu mieszczą się prace plastyczne, literackie, fotograficzne i filmowe. Tematem przewodnim ostatnich edycji „Przeglądu” byli Żołnierze Wyklęci, Tadeusz Kościuszko oraz 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości.